דלג לתוכן דלג לפוטר

אמנותי

בנייה ירוקה – הרבה יותר מבית

ללא הרף אנחנו נחשפים לרמות הולכות וגוברות של זיהום אוויר: רמות הולכות וגוברות של תחלואה הכוללת אסטמה, דלקות בדרכי הנשימה, מחלות לב, סרטן ובעיות בריאותיות אחרות – כל אלו מהווים תוצאה של חיים בזיהום אוויר ברמה גבוהה.

הרעלים המסוכנים הללו הופכים את חיינו להרבה יותר שבריריים. מפעלים המייצרים פעילות כימית וגובים חיי אדם מדי יום, שימוש הולך וגובר במכוניות פרטיות, מכשירי חשמל המצויים בשימוש יומיומי – כל אלו ממשיכים להוסיף זיהום אוויר לספירה.
אחת הדרכים היעילות, הכלכליות והחסכוניות ביותר להרחיב את ההכנסה הפסיבית בלי לפגוע באוזון היא באמצעות בנייה ירוקה.

העידן הפוסט מודרני הוא עידן של חלופות והצעות משתנות מדי רגע. אין זה פלא, לפיכך, כי בעידן בו זיהום האוויר הופך להיות עניין שבשגרה, כי חלופות לשיפור איכות החיים זוכות לביקוש.
כשהאוכלוסייה הולכת ומתרבה, הבנייה הירוקה הולכת ונעשית יותר ויותר פופולארית.

בנייה ירוקה – הלכה למעשה
אז מה זה בכלל אומר בעצם, בנייה ירוקה, ואיך מיישמים אותה הלכה למעשה?

 • בחירה מתאימה של אתר בנייה:
  מקום לא מזהם ולא מזוהם שאינו פוגע באיכות האוויר שנושמים תושבי האזור
 • תכנון חכם:
  תכנון חכם של המבנה כולל התייחסות לכל מרכיביו, לרבות שימוש בחומרי גלם בעלי בלאי נמוך וייצור פסולת ברמה נמוכה. חומרי גלם המתכלים במהירות מייצרים אשפה ופסולת שאינן מתכלות ובתורן, מוסיפות לזיהום הכללי הקיים באטמוספירה. תכנון חכם מבעוד מועד יצמצם את רמות הזיהום והשימוש בחומרים מזהמים למינימום האפשרי, תוך שימוש בטכנולוגיות מתקדמות להתאמת הבית לצרכיכם הייחודיים.
 • צמצום שימוש:
  החל מחומרי השלד והבנייה ועד לגמר – תהליך התכנון בבנייה ירוקה אמון כולו על חסכון מקסימלי בחומרים שאין בהם הכרח בבנייה.
  השימוש בחומרים חסכוניים ויעילים, ירוקים ובלתי מזיקים מגיע אפילו עד לרמה של בחירה בצבעים:
  בחירה חכמה בצבעים מתקדמים מבטיחה יכולת ספיחת לחות גבוהה, וזו בתורה מגבירה את העמידות של קירות הבית למשך שנים רבות יותר, גם בתנאי מזג אוויר קיצוניים יחסית.
  בחירה בצבעים חסכוניים ו"נושמים" מבטיחה מניעת צבירת לחות ו/או עובש לאורך זמן.
 • תכנון מותאם אזור:
  באזורים שונים בארץ מזג האוויר משתנה. בעקבות זאת, גם אופי הבנייה צריך להתאים את עצמו לסביבה. לא אחת שמענו על אסונות שנוצרו כתוצאה מתכנון שאינו מותאם סביבתית.
  תכנון חכם במסגרת בנייה ירוקה, מתאים את חומרי הגלם לתנאים הסביבתיים, לרבות הטמפרטורה, רמות הלחות באוויר ועוד.

בנייה ירוקה – ההיבט המעשי
כיצד משיגים בפועל בנייה ירוקה? השימוש באמצעים הבאים יכול לכוון אתכם למטרה הרצויה:

חומרי בנייה ידידותיים
הבחירה בחומרי בנייה ידידותיים לסביבה הם הגורם הראשי האחראי על בנייה ירוקה. אלו יכולים להיות צבעים שאינם פולטים גזים, חומרים ממוחזרים, חומרים בעלי תוחלת חיים ארוכה ועוד.

תכנון מותאם סביבה
הפגיעה בסביבה צריכה להיות מינימלית ולפיכך, יש לעשות שימוש בחומרי בנייה מתקדמים המנגישים כניסת אור טבעי, אוורור נכון של חלקים פנימיים, שימוש מקסימלי במקורות אנרגיה טבעיים ועוד.

תכנון תרמי
תכנון תרמי כולל את ניצול המסה התרמית וכן תכנון יעיל של גג המבנה, הקירות והחלונות. תכנון תרמי יכול לכלול זיגוג כפול החוסך את השימוש השוטף במזגנים. החסכון המצטבר מגיע לאלפי שקלים.

תכנון חיצוני
תכנון חיצוני חכם כולל מיקום נכון של הבית, כיוון ההעמדה שלו בשטח, חלוקה ותכנון נכונים של שטחים פנימיים וכן אוורור טבעי של החללים הפנימיים תוך שימוש במקורות אנרגיה טבעיים.

מיחזור
כדי להבטיח כי הבנייה היא באמת בנייה ירוקה, תכנון הבית שלכם צריך לכלול כבר מהשלבים הראשונים את כל המרכיבים הרלוונטיים שיבטיחו אפשרויות מיחזור בשימוש השוטף: מערכת מים המתבססת על מים אפורים, שימוש במים להשקייה, תכנון מערכות אנרגיה חכמות ועוד.

חיסכון במשאבים
בנייה ירוקה היא הרבה יותר מאופן הבנייה עצמו.
החשיבה הירוקה מתחילה כבר ביישום השימוש באביזרים מתאימים ליצירת תאורה חסכונית, שימוש בחומרי בנייה זמינים, הקטנת פסולת בניין ומתקנים מתאימים לצמצום פסולת בשימוש שוטף, שימוש בגגות סולריים במידת הצורך ועוד.

יחידת דיור בבניה טרומית מודולרית
שתף את המאמר הזה:
Facebook
WhatsApp
LinkedIn
חזרה לדף הבלוג הראשי

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

ממ"ד עד הבית – כל מה שחשוב לדעת

התקופה הנוכחית מצריכה אותנו להיות זהירים, אבל לא רק: עלינו גם לדעת להיערך בהתאם למצבים שונים העלולים להיות מסוכנים לנו ולקרובינו. ההתקפות הממושכות מרצועת עזה

קרא עוד »
דילוג לתוכן